O nás


Charakteristika FS Rozmarija

 

Folklórny súbor Rozmarija z Prešova pôsobí na umeleckej scéne už 25 rokov od roku 1992 pod záštitou ABC centra voľného času. Udržiava a prezentuje tanečný, hudobný, spevácky a zvykoslovný folklór východného Slovenska regiónu Šariš, Zemplín, Abov, Zamagurie a folklór národnostných menších žijúcich na Slovensku. Sprevádzaný je vlastnou mládežníckou cimbalovou ľudovou hudbou Rozmarija. Program prezentuje v temperamentnej, humornej a divadelnej podobe. Osobitým spôsobom kombinuje autentiku a štylizáciu. S mladými členmi sa prezentuje aj experimentálnymi choreografiami, v ktorých spája prvky súčasného umenia s tradičným. FS Rozmarija reprezentoval Prešov a Slovensko na 87 medzinárodných svetových festivaloch CIOFF, IOV či IGF organizovaných pod záštitou UNESCO v 23 krajinách Európy a Ázie. Súbor ročne absolvuje množstvo vystúpení. V Roku 2014 spevácka zložka súboru hosťovala pri nahrávaní piesni na CD „Kolisečko nová z bileho javora“ a pripravuje vydanie nového CD nosiča rusínskych piesní.

Súčasťou súboru je aj (DFS) Detský folklórny súbor Rozmarija. Ten v roku 2004 vydal svoj vlastný detský hudobný CD a MC nosič pod názvom „Rozmarija…jak še prekrašne rozvija“. Detská zložka pracuje v 6 skupinách vo veku od 5 do 15 rokov. Najstaršia skupina je zároveň prípravou mladých talentov pre (FS) Folklórny súbor Rozmarija. Prezentuje sa vlastným programom z regiónu Šariš plným hier, tanca, divadla a humoru. Taktiež každý rok reprezentuje Slovensko a mesto Prešov na detských medzinárodných festivaloch CIOF a IOV pod záštitou organizácie UNESCO.

Súbor Rozmarija doprevádza okrem detskej a mládežníckej speváckej zložky aj (MSSk) mužská spevácka skupina UĽEJ a (ŽSSk) ženská spevácka skupina Rozmarija, ktoré v roku 2006 nahrali spoločný CD nosič pod názvom „Aľe preto špivam, bi še žaľu pozbul“.


Kde nás môžete najbližšie vidieť? Všetky naše vystúpenia a informácie o našej aktivite sledujte na našom  FB kde sú pravidelne aktualizované: www.facebook.com/FolklornySuborRozmarija/